Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciel publicznoprawny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

16 lipca 2024 | Administracja i samorząd | Marcin Ostaszewski Sebastian Mikulewicz Eliza Krzyżanowska

Rola wierzycieli publicznoprawnych w postępowaniu restrukturyzacyjnym ma odmienny charakter niż innych wierzycieli. Roszczenia wierzycieli publicznoprawnych mają charakter szczególny i wynikają bezpośrednio z odrębnych ustaw.

Statystyki dotyczące postępowań restrukturyzacyjnych wskazują na rekordową ilość otwartych spraw zarówno w 2023 r. jak i w pierwszej połowie 2024 r. Problemy z płynnością finansową mają już nie tylko mali przedsiębiorcy, ale także ogromne podmioty gospodarcze czego przykładem może być złożony w ostatnim czasie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego PKP Cargo. Coraz częściej w procesach restrukturyzacyjnych wierzycielami strategicznymi okazują się być wierzyciele publicznoprawni i to właśnie oni reprezentują znaczą część kapitału podczas głosowania nad układem.

Szczególny charakter ZUS jako wierzyciela

Ustawodawca w art. 160 Prawa restrukturyzacyjnego (dalej: pr. rest.) jasno określił zasady dotyczące możliwości zrestrukturyzowania zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pozycja prawna tego wierzyciela ma zatem charakter szczególny, bowiem przepisy ustawy prawo restrukturyzacyjne przewidują odmienny sposób traktowania ich roszczeń od innych wierzytelności publicznoprawnych – w tym przede wszystkim brak możliwości umorzenia jakiejkolwiek części zobowiązania. Powyższe oznacza, że każdy inny wierzyciel publicznoprawny (np. gmina) może spodziewać się przedstawienia karty do głosowania nad układem przewidującej umorzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12925

Wydanie: 12925

Spis treści
Zamów abonament